Dua Kardeşi Olmak İsteyen Buyursun..


sinav duasi

 

Ma’rûf-i Kerhî hazretleri, birgün talebeleriyle hurmalıkta oturuyordu.

Bu esnada Dicle nehrinden bir kayık geliyordu.

Kayıktaki birkaç genç, içip içip nârâlar atıyorlardı.

Bu hoş olmayan manzara karşısında talebeleri dediler ki:

– Efendim, duâ edin de Allahü teâlâ bu kendini bilmezleri nehrinde boğsun, insanlar da böyle zararlı kimselerden kurtulsunlar.

Bunun üzerine kayıktakilere şöyle duâ etti:

– Yâ Rabbî! Sen bu kullarını dünyada neş’elendirdiğin gibi âhırette de neş’elendir.

Talebeler bu duâya bir ma’nâ veremediler. Kendisine sordular:

– Efendim, böyle duâ etmenizin hikmetini anlayamadık. İzâh eder misiniz?

– Bekleyiniz! Söylediklerimin sırrı şimdi ortaya çıkar.

Talebeler dikkatle kayıktakileri takip etmeye başladılar. Kayıktakiler, kıyıya çıkınca, Ma’rûf-i Kerhî hazretlerini gördüler. Birden ne yapacaklarını şaşırdılar. Daha o, kendilerine birşey söylemeden, ellerindeki sazı kırdılar, içkileri attılar. Huzûruna gelip tevbe ettiler.

Ma’rûf-i Kerhî hazretleri talebelerine dönüp buyurdu ki:

– Gördüğünüz gibi, herkesin istediği oldu. Ne onlar boğuldu, ne de kimse onlardan rahatsız oldu?

Gıyabından yapılan duâ kıymetlidir Çünkü, Mü’minin, görmeden bir kardeşine yaptığı duâda riyâ ve menfaat yoktur. Fakat hazır olan kimseye yapılan duâda, gösteriş ve çıkar söz konusu olabilir. Bir arada olmayanların birbirlerine yaptıkları duâda yalnız Allah rızâsı gözetildiği için duâları makbûl olur.

Bir hadîs-i şerîfte, “Bir Müslümanın, din kardeşine gıyâbında yaptığı duâ kabûl olunur. Başucunda bir melek vardır. Kardeşine duâ yaptıkça, sana da o kadar der. O meleğin görevi budur” buyurulmuştur.

Misâfirin duâsı evine, gâzînin duâsı vatanına dönünceye kadar makbûldür. Çünkü âilesinden uzak olduğu ve çeşitli zorluklarla karşılaştığı için kalbi kırıktır. Allahü teâlâya bütün kalbi ile yönelir ve duâsı da Hak teâlânın lûtuf ve ihsânı ile kabûl olur.

Peygamber (S.A.V) Efendimiz Medine’ye geldiğinde Ensar’la (Medineliler) Muhacir’i (göç edenleri) kardeş ilan etti ve her ensar bir muhacirle evini paylaştı..
Bugün bunu örnek alarak hepimiz içimizden bir kişiyi dua kardeşimiz seçerek, özellikle bu ahir zamanda duaya çok ihtiyacımız varken gelin dua kardeşi olalım. Dualarımızda dua kardeşimizde mutlaka yer verelim.
Allah için sevelim, Allah için dua edelim, Allah için kardeş olalım.

 

Reklamlar

17 thoughts on “Dua Kardeşi Olmak İsteyen Buyursun..

 1. harikasın çok güzel yazmışsın kalbine sağlık insanların içindeki kötülükler çıkarıldığında hepimiz için dünya için iyi bir sonuç olacaktır.

 2. Allah’ın Selamı üzerinize olsun.Dua kardeşi olmak için ne yapmak gerekiyor?Ben de acizane dua kardeşi edinmek isterim…Selametle…

  • vede aleyküm selam .Dua Kardeşi Olmak İsteyen Buyursun..başlığı altında dua kardeşliği istediniz.yine bu başlık altında sizin isminizi kalbul eden birisi ,bu isteğini buraya yazacak,İnsaALLAH her ikiside tüm dualarına ,dua kardeşinide katacak.Allah cc kalplerinizi HAK DİN üzere sabit kılsın. amin

 3. Eşim 5 aylık hamile,çocuğumuz ölümcül bir hastalığa yakalanmış,doktorların söylediği “yaşama şansı yok”,dua ederseniz sevinirim..

  • Tahrim Suresi – 8. ayet: “Ey Rabbimiz! Nurumuzu tamamla, bizi bağışla. Çünkü Sen, her şeye kâdirsin.”

   ____________________
   Allah cc yar ve yardimciniz olsun

   • Allah var Keder yok ! Rabbul alemin saadatin himmetiyle dualarimizi kabul etsin Amin.

 4. Bismillâhirrahmânirrahîm allah ümmeti Muhammede yardim etsin
  dualarinizda bu günahkarida unutmayin

 5. ben başta ümmeti muhammet olmak üzere cümlemizin için hayırdular aile içi kardeşler arası gerginlikleden kinnetret maddimanevi sıkıntılardan kurtansın üzermizde dolaşan kara bulutları bertaraf eylesin rabbim hayırlı iş hayırlı eş hayırlı ev isteyenlerin hayırlı muratlarını versin RABBİM DARALTMA BUNALTMA NAMERDE MUHTAÇ ETME ALLAHIM DUAMIZIN KABULUİÇİN ALLah rızası için selavat fatiha ayetel kürsi okuyanlarında hayırlı muratlarını ver rabbim

 6. ALLAH’IM İLMİMİZİ İMANIMIZI,YAKİNİMİZİ,TEVEKKÜLÜMÜZÜ,TEVFİZ HİSSERİMİZİ;MARİFETİMİZİ,MUHABBETİMİZİ,AŞKIMIZI,ŞEVKİMİZİ,VECDİMİZİ SANA OLAN İHTİYACIMIZI,İŞTİYAKIMIZI ARTIR. SENİN KATINDA EN İYİ VE GÜZEL OLANI BİZLERE NASİP EYLE. AMİN

 7. İFFETİMİZİ,HİKMETİMİZİ ARTIR YA RABBİ.
  RAMAZAN I ŞERİFİ HAKKI İLE İHYA EDEBİLMEYİ ÜMMET İ MUHAMMEDE NASİP EYLE. SENİN BİLDİĞİN,DİLE GETİREMEDİĞİMİZ,GÖNLÜMÜZDEKİ EN GİZLİ DUALARIMIZI DA AMİN DİYEN KULLARININ HÜRMETİNE KABUL EYLE..AMİN YA MUİN.

 8. Mahkemesi olan bir kardeşimizin hakli olduğu  davayi kazanmasi için aşağıdaki duayı okuyalım..Hakkında hayırla sonuçlansın inşAllâh ..
  Herhangi bir konuda mahkemelik olan kimse eğer haklı ise aşağıdaki Âyeti 6666 defa okursa müşkülatı çözülür.
  “Vallahü galibün ala emrihi vela kinne ekserennasi la ya’lemmün””
  Allâh  (cc) rizasi icin okuyalim…
  Allâh  (cc) okuyan okumayan herkezden razi olsun..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s